Płyn chłodniczy – dlaczego jest tak istotny dla prawidłowego działania samochodu?
28 listopada 2019Każdego roku pamiętamy o przeglądzie auta czy wymianie opon, ale często zdarza nam się zapomnieć o wymianie płynu chłodniczego. Fakt, że przeciętnie jest to wymagane co ok. 3 lata sprawia, że nie traktujemy tego jak priorytet. Warto jednak zmienić to podejście, ponieważ płyn chłodniczy pełni niezwykle istotną funkcję w naszych samochodach. Jeśli więc nie chcemy płacić ogromnych pieniędzy za ich naprawę, powinniśmy przykładać większą uwagę do tego elementu układu chłodzenia.
Płyn chłodniczy – jakie jest jego zadanie?
Silnik spalinowy wprawia nasze pojazdy w ruch dzięki temu, że spala dostarczane mu paliwo. W trakcie tego procesu wytwarzane jest ciepło, które musi znaleźć jakieś ujście, gdyż zbyt wysoka temperatura mogłaby spowodować spore uszkodzenia. Do tego celu wykorzystuje się właśnie płyn chłodniczy, który cały czas krąży pomiędzy silnikiem a chłodnicą. Dzięki temu, pobiera on energię cieplną z silnika i następnie oddaje ją w chłodnicy. Gdy samochód jest używany proces ten trwa przez cały czas, gwarantując prawidłowe działanie silnika i tym samym również bezpieczniejszą jazdę.
Dowiedz się więcej na: https://www.artbor.pl/plyny-chlodnicze-borygo-poznaj-najnowsze-produkty-legendarnej-polskiej-marki/
Płyn chłodniczy – co się w nim znajduje?
Płyn chłodniczy to połączenie wody oraz glikolu etylenowego lub propylenowego. Dlaczego w układzie chłodzenia nie można zastosować wyłącznie wody? Ponieważ zamarza ona już przy 0°C, co w praktyce oznacza, że jazda w zimie byłaby niemożliwa. Dzięki dodaniu do niej glikolu temperatura zamarzania jest znacznie niższe i przy tym zwiększa się również temperatura wrzenia takiego płynu.
Oprócz tego, w płynach chłodniczych stosuje się także różnego typu dodatki chemiczne. Między innymi zabezpieczają one silnik i cały układ chłodzenia przed korozją, ale też mogą zapobiegać powstawaniu osadów i sprawiają, że płyn chłodniczy dłużej zachowuje swoje właściwości.
Płyn chłodniczy – jaki wybrać?
Wystarczy stanąć przed półką z płynami chłodniczymi, aby się przekonać, że do wyboru mamy ich naprawdę sporo. Czym zatem się kierować? Wybierać najdroższe produkty? A może stawiać na płyny produkowane przez znane firmy? Niestety żadne z tych rozwiązań nie jest właściwe. Przede wszystkim powinien się dla nas bowiem liczyć skład takiego płynu chłodniczego.
Czytaj także: https://iksmag.pl/wazna-rola-plynu-chlodniczego-w-samochodzie/
Chłodnica w każdym samochodzie może być wykonana z różnego typu stopów. Wlewając do niej zatem płyn, musimy mieć pewność, iż nie uszkodzi on żadnego elementu układu chłodzenia. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy poznać zalecenia producenta naszego samochodu, dotyczące właśnie polecanych przez niego płynów chłodniczych. Informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Możemy też poprosić o pomoc sprzedawcę w sklepie albo mechanika, który zajmuje się naszym samochodem.
Płyn chłodniczy – jak często go wymieniać?
Zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany płynu chłodniczego w poszczególnych modelach samochodów są różne. Podobnie jak w kwestii wyboru samego płynu, w tym przypadku także należy kierować się wskazówkami, jakie daje nam producent naszego auta. Niektórzy twierdzą, że wystarczy to robić nawet raz na 5 lat. Większość ekspertów radzi by decydować się na to jednak częściej, wymieniając płyn chłodniczy co ok. 2-3 lata.
Płyn chłodniczy – jak go wymienić?
Wymiana płynu chłodniczego być może nie jest najtrudniejsza, ale wymaga zachowania dużej ostrożności, gdyż mamy do czynienia z toksyczną dla nas cieczą. Po usunięciu jej z układu chłodzenia i umieszczeniu jej w przystosowanym do niej pojemniku, należy pamiętać o przeprowadzeniu płukania układu chłodzenia (najlepiej dwa razy). Dopiero wówczas można ponownie napełnić go nowym płynem chłodniczym, sprawdzając jego poziom w zbiorniczku wyrównawczym.
Partnerem artykułu jest Art-Bor Plus Sp. z o.o.