Panele fotowoltaiczne – jak działają i czy się opłacają?

Panele fotowoltaiczne – jak działają i czy się opłacają?

10 września 2020 0 przez redakcja serwisu

Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok nie tylko w polskich miastach, ale i w obszarach wiejskich. Jednak niektórzy wciąż podchodzą z dużą rezerwą do tego typu technologii i sposobu ich działania. Przekonajmy się zatem, jak funkcjonują panele fotowoltaiczne i czy inwestowanie w takie rozwiązania rzeczywiście się opłaca.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to specjalne elementy półprzewodnikowe, w których dochodzi do konwersji energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Po raz pierwszy w historii zjawisko fotowoltaiczne zaobserwował w 1839 roku Alexandre Edmond Becquerel, francuski fizyk, o którym dodatkowo mówią zgromadzone tu informacje.

Jednak mimo wcześniejszego odkrycia, fotowoltaika stała się powszechnie dostępna dopiero w XXI wieku. Miało to związek ze spadkiem cen urządzeń potrzebnych do produkcji energii elektrycznej ze światła słonecznego. Wcześniej fotowoltaikę stosowano wyłącznie w niezwykle zaawansowanych projektach, takich jak na przykład budowa stacji kosmicznej czy sztucznych satelitów.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Każde ogniwo krzemowe składa się z dwóch warstw półprzewodnika. Jedna z nich posiada ładunek ujemny, gdyż zawiera większą liczbę elektronów. Druga z warstw charakteryzuje się natomiast ładunkiem dodatnim, ponieważ ma przewagę protonów. Na granicy tych warstw dochodzi do przepływu elektronów, dzięki czemu powstaje złącze zawierające atomy o ładunku neutralnym.

Co ważne, energia elektryczna powstaje wyłącznie wtedy, gdy światło pada na panel. Wówczas energia niesiona przez fotony zostaje pochłonięta przez elektrony, które przepływają pomiędzy warstwami ogniwa. Ich ruch to prąd elektryczny. Jego natężenie uzależnione jest od tego, jak silne jest natężenie światła słonecznego. Nie bez znaczenia pozostaje również powierzchnia danego panelu. Im większa bowiem, tym wydajniejsza okaże się zastosowana technologia.

Powstały w ten sposób prąd trafia do falownika. Tam zostaje on przekształcony w prąd przemienny, co umożliwia zasilanie nim urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych.

Czy panele fotowoltaiczne to opłacalna inwestycja?

Popularność paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Wynika to z faktu, że wiele osób interesuje się tym tematem i postrzega energię słoneczną jako możliwość redukcji ponoszonych kosztów.

W rzeczywistości fotowoltaika potrafi przynieść wymierne korzyści. Dzięki panelom wydatki za prąd mogą spaść nawet o 80%. W ten sposób koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej i jej montaż potrafi zwrócić się w przeciągu 6-10 lat. W przypadku przeciętnej wielkości domu można przyjąć, iż koszt założenia instalacji mieści się w przedziale 15-20 tysięcy złotych. Warto jednak dodać, że część tej kwoty da się pokryć dzięki państwowej dotacji do tego typu rozwiązań, która obecnie wynosi do 5 tysięcy złotych. Tymczasem szacowana trwałość paneli określana jest na 25 lat.

Jest jeszcze jeden aspekt opłacalności inwestowania w fotowoltaikę. Otóż produkcja prądu w panelach słonecznych jest całkowicie przyjazna dla środowiska. Zatem montując podobną instalację, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również wspieramy działania proekologiczne – szczegóły odnośnie tej kwestii można znaleźć pod adresem: www.arte24.pl.

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze. Nic dziwnego, przecież każdy chce płacić mniej za prąd. Ponadto, fotowoltaika to nie tylko oszczędności, to także dbanie o środowisko. Innymi słowy – staje się nowoczesnym, korzystnym rozwiązaniem na miarę obecnych czasów i globalnych uwarunkowań.