Wędkarstwo – sport, który odmienił oblicze ludzkości
14 kwietnia 2021Nie ma wątpliwości, że wędkarstwo to jeden z najstarszych sportów świata. Okazuje się jednak, że nie od zawsze było ono rozpatrywane przez ludzkość jako sport. Przez wiele tysiącleci jego uprawianie wiązało się bowiem ze sztuką przetrwania. Był to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskiwanie żywności. W dodatku znacznie bezpieczniejszy od polowania na zwierzynę leśną. Co przyczyniło się do tego, iż na pewnym etapie swojego istnienia wędkarstwo urosło do rangi sportu?
Wczesna historia
Początki wędkarstwa sięgają wielu tysięcy lat wstecz. Już na długo przed powstawaniem pierwszych wielkich cywilizacji ludzie pierwotni jedli ryby. Aby jednak do tego doszło, musieli oni wiedzieć jak je najpierw złowić. Początkowo używali do tego prymitywnych patyków, pułapek oraz instalacji, które z biegiem czasu ewoluowały i zmieniły swój kształt. Nierzadko musieli również używać ku temu własnych rąk. Efektem wielowiekowych zmian jest współczesne wyposażenie wędkarza i akcesoria wędkarskie. Początkowo jednak do łowienia ryb w jeziorach i rzekach używano narzędzi wykonywanych z drewna bądź kości. Z czasem na otwartych akwenach zaczęto także stosować sieci rybackie. Wielki zmiany w wędkarstwie zaszły w momencie pojawienia się pierwszych haczyków. Najstarszy z nich wydatowano na ok. 42 000 lat temu. Wykonany z muszli, najprawdopodobniej był nawlekany na wykonane z substancji organicznych sznury. Te jednak nie przetrwały tak długiej próby czasu. Pierwsze spławiki pojawiły się natomiast ok. 3000 r. p.n.e. W tym samym czasie w Grecji zaczęto używać sztucznych przynęt. Najprawdopodobniej również właśnie tam, wędkarstwo zaczęło przybierać formę sportu…
Wędkarstwo sportowe
Wielu badaczy przypisuje początki tego sportu starożytnym Grekom. Okazuje się jednak, że dowody na to są znikome. Najstarsze, udokumentowane dowody uprawiania wędkarstwa sportowego pochodzą z Chin. To właśnie tam ok. 200 r. p.n.e. rozrywka ta urosła do rangi sportu. Zawodnicy przystępujący do konkurencji używali specjalistycznych urządzeń, a wśród nich metalowych haczyków, które mocowano na jedwabnych linkach. W tym samym czasie pochodzący z Macedonii potomkowie Aleksandra Wielkiego używali w tym celu przynęt z włosia i piór.
Książki o wędkarstwie
Wraz z rozwojem technik wędkarskich zaczęła powstawać pierwsza literatura. Za najstarsze z nich uważa się teksty napisane w latach 170-230 p.n.e. przez rzymianina Claudiusa Aelianusa. Opisywał on m.in. techniki stosowane przez mieszkańców Macedonii. Do łowienia pstrągów używali oni sztucznej muchy. W XV w. na terenie Anglii powstał natomiast „Traktat o łowieniu ryb na wędkę”. Napisany przez Juliane Berners, mówił m.in. o tym, że wędkarz powinien okazywać należną cześć swoim połowom. W 1653 r. powstał uważany za klasyk do dziś, „Podręcznik wędkarstwa” autorstwa Izaaka Waltona. Podkreślał on m.in. potrzebę udoskonalania sprzętu oraz poprawiane stosowanie się do technik wędkarskich.
Rewolucja przemysłowa XIX wieku
Punktem zwrotnym dla uprawiania wędkarstwa był XIX w. To właśnie w roku 1846 jeden z amerykańskich lutników skonstruował pierwsze wędzisko bambusowe. Wraz z tym wynalazkiem doszło do popularyzacji tego sportu. Z początkiem XX w. pojawiły się pierwsze kołowrotki spinningowe. Po II wojnie światowej technologia poszła naprzód i zaczęto stosować żyłek wykonanych z tworzyw syntetycznych. Pojawiły się również wędziska produkowane z włókien szklanych, które po roku 1970 zaczęty wypierać te wykonane z włókna węglowego. Od tamtej pory branża wędkarska rozwija się z każdym dniem. Przykładowo w sklepie Decathlon oferowanych jest bardzo wiele różnych akcesoriów, ponieważ producenci sprzętu wędkarskiego zaskakują swoim bogatym asortymentem, który pod wpływem nowinek technologicznym, ulega kolejnym zmianom.