Fotowoltaika – jak ją poprawnie konserwować?
17 marca 2022Fotowoltaika to w pełni ekologiczne i przy okazji bardzo oszczędne źródło pozyskiwania energii elektrycznej. Ten system posiada też masę innych zalet, jak chociażby prostotę montażu i niewymagającą konserwację. Nie oznacza to jednak, że moduły fotowoltaiczne są bezobsługowe w stu procentach. Raz na jakiś czas trzeba je przynajmniej wyczyścić, żeby upewnić się, że ich działanie będzie w pełni wydajne i niezakłócone. W jaki sposób konserwować i dbać o instalację fotowoltaiczną na naszych dachach?
Fotowoltaika – dlaczego jest tak opłacalna?
Panele fotowoltaiczne pozwalają na prosty odzysk energii pochodzącej ze słońca. Ich zasada działania nie jest wyjątkowo skomplikowana – każdy panel składa się z ogniw fotowoltaicznych, które są w stanie przekształcić energię słoneczną na prąd stały. Następnie pozyskana energia trafia do inwertera, który przetwarza pozyskany prąd stały na prąd zmienny – dzięki temu energia może być użyta w sieci elektrycznej.
To rozwiązanie ma masę zalet. Przede wszystkim, w opozycji do większości konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii, energia słoneczna jest w pełni ekologiczna i w zasadzie niewyczerpalna. Inną zaletą fotowoltaiki jest jej trwałość – raz założona instalacja będzie w stanie poprawnie nam służyć przez długie lata, jeśli tylko zadbamy o jej prawidłową konserwację. Jak dbać o nasze panele, żeby bezpieczeństwo instalacji stało na najwyższym możliwym poziomie?
Konserwacja fotowoltaiki
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że konserwacja fotowoltaiki nie jest w sumie niczym skomplikowanym ani wymagającym. Moduły fotowoltaiczne nie posiadają żadnych ruchomych elementów, które wymagałyby oliwienia czy smarowania w celu zapewnienia im odpowiedniej mobilności. W związku z tym nasza ingerencja w panele fotowoltaiczne powinna się opierać głównie na ich czyszczeniu, co także nie należy do najtrudniejszych zadań.
Jak czyścić panele fotowoltaiczne?
Są dwa główne powody, dla których zdecydowanie warto czyścić nasze panele fotowoltaiczne. Są to:
- wydajność – panele bez zabrudzeń będą w stanie przyjąć i przetworzyć więcej energii słonecznej, niż miałoby to miejsce w sytuacji, gdzie zalegający kurz czy inne zanieczyszczenia ograniczyłby dostęp światła.
- bezpieczeństwo i trwałość – czyste panele to gwarancja ich bezproblemowej pracy, co zdecydowanie może się przełożyć na ogólną trwałość całej instalacji.
Każdy panel fotowoltaiczny jest pokryty specjalną warstwą zabezpieczającą, więc podstawą przy ich czyszczeniu jest używanie delikatnej gąbki. Może być ona wykonana przykładowo z nylonu. Zdecydowanie niewskazane jest używanie twardych gąbek lub myjek ciśnieniowych – mogłyby one uszkodzić panel. Do czyszczenia fotowoltaiki najlepiej jest użyć roztworu wody demineralizowanej i izopropanolu, w stosunku 1:1.
Pamiętajmy, że wpływ na żywotność paneli ma nie tylko ich konserwacja, ale także rodzaj i klasa samych paneli. Najlepiej wybierać sprawdzone instalacje renomowanych marek – można je znaleźć na stronie www.esoleo.pl.