Filtr sufitowy do lakierni – jakie ma zastosowanie?
17 lutego 2023Obcowanie z substancjami mogącymi niekorzystanie odbijać się na zdrowiu wymaga rozwiązań służących minimalizacji ryzyka. Ścieranie poprzedniej warstwy lakieru, czyszczenie, stosowanie odtłuszczaczy, a na końcu kładzenie warstw lakieru – to codzienność w pracy lakiernika. W co powinien zostać wyposażony warsztat, aby chronić pracowników?
Celem filtrów sufitowych jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom
Zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nie są po to, by utrudniać pracodawcom i zatrudnionym w zakładzie wykonywanie obowiązków, ale by prace te przebiegały w sposób bezpieczny. Ważne, aby w pomieszczeniu, wewnątrz którego używa się urządzeń natryskowych lub napylających, zamontować odpowiednie filtry. Filtr sufitowy do lakierni montuje się w celu redukcji ilości szkodliwych czynników (pyłów, zanieczyszczeń) wytwarzanych w procesie lakierowania.
Filtry sufitowe określa się mianem finalnego etapu filtracji. Powinny cechować się odpornością na rozpuszczalniki i wysoką temperaturę, żywotnością oraz skutecznością wynikającą z jakości włókien. Innym aspektem, choć już o mniejszym znaczeniu niż efektywność działania, jest łatwość montażu. Nawet dobrej jakości filtry nie są jednak produktem, który może służyć latami. W zależności od stopnia ekspozycji na czynniki szkodliwe filtr sufitowy w kabinie lakierniczej należy wymienić po kilku miesiącach, maksymalnie po roku.
Jakie inne rodzaje filtrów stosuje się w przemyśle i obiektach?
Nie tylko w lakierniach należy dbać o czystość powietrza. Hale produkcyjne, zakłady przemysłowe, przestrzenie biurowe, obiekty publiczne, a także szpitale wymagają takich rozwiązań. Wszelkiego rodzaju wentylatory czy klimatyzacje wyposażone są we włókniny filtracyjne, które – jak nazwa wskazuje – filtrują powietrze, pochłaniając pyły.
Co jeszcze oferuje branża? Na rynku zaopatrzyć się można w filtr kieszeniowy czy filtr kasetowy. Drugi z wymienionych przyjmuje formę ramy metalowej albo z tworzywa, wewnątrz której umieszczona jest włóknina. Przydają się przy wstępnej filtracji, powstrzymując cząsteczki o większym rozmiarze.