Jak działają panele fotowoltaiczne i z jakich elementów się składają?
27 stycznia 2022Fotowoltaika ostatnimi czasy bije rekordy popularności. Wpływ na to ma wiele czynników, chociażby aspekty związane z ekologią oraz niskie ceny prądu, wynikające z posiadania paneli fotowoltaicznych na naszych dachach. Chociaż większość z nas wie, jak wyglądają panele słoneczne, dla większości ich sposób działania dalej będzie zagadką. Rozświetlmy nieco ten temat i zastanówmy się – jak działa fotowoltaika i z jakich elementów się składa?
Fotowoltaika – zielone rozwiązanie oparte o OZE
Trudno nie zauważyć rosnącej popularności, jaką cieszy się fotowoltaika w Polsce. Wzrost popularności paneli fotowoltaicznych wiąże się z samym jej charakterem i sposobem działania – korzystając z paneli słonecznych, nie produkujemy kolejnych zanieczyszczeń do atmosfery, dzięki czemu nie przyczyniamy się do zmian klimatu i niszczenia środowiska. Niestety tego samego nie można powiedzieć o bardziej konwencjonalnych źródłach pozyskiwania energii, takich jak węgiel.
Jak działa fotowoltaika?
Podstawowym elementem fotowoltaiki są ogniwa fotowoltaiczne. Dla większej skuteczności łączy się je w grupy, zwane panelami, jednak to właśnie ogniwa są podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej, bez których nie byłby możliwy odzysk energii. Ogniwa najczęściej produkuje się z krzemu. Na skutek padające światła, następuje reakcja chemiczna, która jest w stanie wyprodukować prąd elektryczny.
Prąd produkowany przez fotowoltaikę to prąd stały. Do jego wykorzystania niezbędne jest jego przekształcenie w prąd zmienny, który służy nam do zasilania z sieci. To zadanie wykonuje inwerter, nazywany także falownikiem. Można powiedzieć, że jest on sercem każdej instalacji fotowoltaicznej – odbiera prąd z paneli, przekształca go i czuwa nad każdym etapem procesu odzysku energii.
Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznych są bardziej akcesoryjne. Możemy do nich zaliczyć wszystkie przewody, rusztowania i elementy zabezpieczające cały układ przed zwarciem.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Skoro wiemy już, jak zbudowana jest każda instalacja fotowoltaiczna, odpowiedzmy na najczęściej zadawane w jej kontekście pytanie. Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca? Jak można się domyślić po ilości paneli słonecznych na naszych dachach, tak fotowoltaika się opłaca.
Musimy mieć jednak świadomość, że do poprawnego działania instalacji fotowoltaicznej są niezbędne jej prawidłowe parametry, dokładnie dostosowane do umiejscowienia i architektury naszego domu. Jeśli fotowoltaika zostanie dobrana właściwie względem naszych potrzeb, jej zakup będzie bardzo opłacalny i znacznie pomoże obniżyć koszty prądu w domu.